Telefon
WhatsApp
İnstagram

Evde Kolostomi Bakımı

Evde Kolostomi Bakımı

KOLOSTOMİ NEDİR?

Her yaş grubunda kalın bağırsağın (kolon) hastalık yada ileri tetkik ve tedavi amacıyla karın duvarına çıkarılması işlemidir. Bu işlemde kolonun bir ucu karın duvarında bir kesi oluşturularak ağızlaştırma (stoma) oluşturulur. Karın duvarındaki ağızlaştırılmış çıkıntı kısmına stoma denir.  Kolostomi bağırsaklardaki dışkının dışarı atılabilmesini sağlamaktadır. Stoma çevresine yerleştirilen özel torbalar içine kolaylıkla dışkı çıkısı sağlamaktadır.

 

Ankara Kolostomi Hangi Durumlarda Açılır?

Kolostomi genel olarak bağırsağın bir bölümünün çıkarılması ya da atlanmasını yani bypass edilmesini gerektiren durumlarda yapılır. Kolostomi işlemi aşağıda sıralayacağımız durumlarda tedaviye ait bir parça olarak yapılabilmektedir

 • Yumurtalık, anal veya kolorektal kanserler
 • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi inflamatuar hastalıklarda
 • Genetik adenomatoz polipozis (FAP)
 • Bağırsakta meydana gelen tıkanmalar (obstrüksiyon)
 • Bağırsaklara zarar veren yaralanmalar
 • Bağırsak çeperinde meydana gelen iltihaplanma ile seyreden torbalar (Divertikülit)
 • Doğumsal kusurlar.
 • Fekal inkontinans
 • İleri derecede peri-anal fistül vakalarında.

 

Geçici Kolostomi

 • Kalın barsak tıkanmaları
 • Bağırsak yaralanmaları
 • Bağırsak delinmesi
 • Doğumsal barsak anormallikleri
 • Bağırsakta yapılan bir ameliyatın iyileşmesini sağlamak
 • Ciddi makat (anüs) hastalıkları ve yaralanmaları

Kalıcı Kolostomi

 • Makatın (anüsün) çıkartılması gerekli olan hastalıklar
 • Kalın bağırsağın son kısmı ve makatın birlikte çıkartılması gereken hastalıklar
 • Makatı kontrol eden kasların görevini yapamadığı hastalıklar
 • Kalın bağırsağın son kısmında kalıcı hastalık olması

 

Kolostomi Ne Zaman Kapanır?

Kolostomi işlemi hem geçici hem de kalıcı olarak yapılabilmektedir. Kalıcı olarak yapılması kişinin bağırsaklarını normal fonksiyonunda hiçbir zaman tekrar kullanamaması durumlarda gereklidir. Fakat kolostominin geçici olarak yapılması da mümkündür. Artık kişinin bağırsaklarını aktif şekilde kullanabilmesi mümkün ise hastanın kolostomisi kapatılır. Kolostomi için artık gerek kalmadığı anlaşıldığı takdirde kişinin kolostomisi kapanır.

Kolostominin kapanmasının ardından bir süre bağırsağın kendini toplaması için zaman gerekmektedir. Kolostomi kapatıldıktan sonra hastalar yeme ve içme durumlarına dikkat etmelidirler. Genel olarak sıvı besinler tüketerek bağırsağın eski fonksiyonunu kazanması için gereken süre boyunca bağırsak fazla yorulmamalıdır. Zaman içinde hastanın bağırsağı normal fonksiyonunu kazanacak ve kişi normal hayatına dönebilecektir.

İleostomi nedir?

İnce barsağın yaklaşık ortasından itibaren distalde kalan kısmı ileumdur. İleostomi, bu bölümdeki ince bağırsağın karın ön duvarına açılmasıdır. Değişik nedenlerle kalın ve rektumun ameliyatla tamamen alındığı ya da devre dışı bırakıldığında ileostomi açılır. İleostomisi olan kişilerde de, sfinkter kası olmadığından dışkı devamlı çıkar, kontrol edilemez. Kolostomili hastalarda olduğu gibi ileostomili olgularda da bu nedenle dışkıyı toplamak amacıyla, kullanıp atılabilen bir torba (ileostomi torbası) kullanılır. İleostomide dışkının sulu, normalden fazla ve yakıcı olduğu unutulmama, gerektiğinde bu özellik nedeniyle ek önlemler alınmalıdır.

 

Ürostomi nedir?

Ürostomi idrar yollarının doğrudan direk yolla karın duvarına ağızlaştırılmasıdır. Üreterler direk karın duvarına ağızlaştırılabilir (üreterostomi) veya ince bağırsağın bir parçası alınıp ya da kalın bağırsağın bir parçası alınıp bu parça kullanarak idrarın vücuttan atılmasında kanal olarak kullanılabilir. Ameliyatta doktor bu parçanın bir ucunu kapatır, idrar borularını bunun içine yerleştirip, açık olan ucunu da karın duvarındaki kesiden dışarıya stoma olarak çıkartır (3). Bu parçaya  kolonik kondüit veya ileal denir.

 

ANKARA STOMALI BİREYİN STOMATERAPİ ÜNİTESİNE VEYA DOKTORUNA BAŞVURMASI GEREKEN DURUMLAR

Ankara Stomalı hastalar stoma çevresini ve stoma gelen içeriğini sıklıkla takip etmelidir. Bu daha ciddi sorunların oluşmadan önlenmesinde yol gösterici olabilir. Stomalı hastanın şu durumlarda hekime başvurması önerilir.

1-Stomadan fazla miktarda kan gelmesi,

2-Uzun süreli, geçmeyen ishal ya da kabızlık olması,

3-Stoma aracılığı ile barsağın dışarıya fazla miktarda çıkması,

4-Stomanın  karın içine kaçması,

5-Stomanın renginin koyulaşması ve tamamen koyu siyah renk alması,

6-Stoma çevresindeki deride, kızarıklık, nemlilik, deri yüzeyinin sıyrılması, döküntü ve renk değişikliği olması.

 

ANKARA KOLOSTOMİ ÜROSTOMİ İLEOSTOMİ STOMA DİKKAT EDİLCEK NOKTALAR;

 • Adaptör seçimini sizin cildinize ve stomanıza uygun olarak seçilmelidir.(Ankara kolostomi stoma konusunda ekibimizden destek alabilirsiniz)
 • Alkollü ıslak mendil kullanılmamalıdır.
 • Adaptör stomaya göre kesilmelidir.
 • Adaptör değişiminde 1 hafta 10 günde bir profesyonel sağlık personeli tarafından değiştirilmeli yara analiz edilmeli temizlenmelidir.
 • Hastanın doktor tarafından yasaklanan yiyecekleri yememesine dikkat etmelidir.
 • Ankara ürostomi değişiminde sürekli akıntı olduğu için hızlı ve pratik olunup adaptörü cilde hızlı yerleştirmelidir.
 •  

Ankara Evde Hemşire olarak size nasıl destek sağlamaktayız?

Ankara Stomaterapi hemşiremiz 7/24 siz değerli hasta ve hasta yakınlarımıza hizmet vermektedir. Ankara ürostomi , ankara kolostomi ve ankara ileostomi pansumanı ve adaptör değişimleriniz profesyonel Stomaterapi hemşiresi tarafından yapılmaktadır. Değişim ve bakım işlemlerinde siz değerli hasta ve hasta yakınlarımıza Ankara kolostomi , ürostomi ve ileostomi danışmanlık ve eğitim hizmetide vermekteyiz. Kolostomi adaptörü sızdırdığı durumlarda ekibimizi arayıp iletişime geçebilirsiniz. Sizleri hiç yormadan profesyonel ekibimiz planlı ve olağan durumlarda adaptörünüzü değiştirir ve pansuman yapar siz günlük yaşamınıza devam edersiniz. Adaptör değişim pansuman hizmeti sadece ankara bölgesine verilmektedir. Ankara bölgesinde kolostomi bakım hizmeti , ankara ürostomi bakım hizmeti ve ankara ileostomi bakım hizmeti alan hasta sayımız ve refaranslarımız oldukça fazladır. Rahatınızı bozmadan konforlu bir şekilde ekibimizden hizmet alabilir ve  günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz. Ekibimize başvuran hastalarımızın iyileşme süreçleri hızlı ve profesyonel şekilde takip edilmektedir.

 Hizmet paketlerimiz;

Ankara Evde Kolostomi Bakımı hizmeti

Ankara evde ürostomi bakımı hizmeti

Ankara evde ileostomi bakımı hizmeti

Ankara evde ileostomi pansuman  hizmeti

Ankara evde ürostomi pansuman hizmeti

Ankara evde kolostomi pansuman hizmeti

Ankara kolostomi ürostomi ileostomi ve stoma eğitim hizmeti

Ankara 7/24 adaptör değişim pansuman ve stoma bakımı hizmeti