Telefon
WhatsApp
İnstagram

Evde İdar Sondası Takma ve Çıkarma

  • Anasayfa
  • Evde İdar Sondası Takma ve Çıkarma

Evde İdar Sondası Takma ve Çıkarma

İDRAR SONDASI TAKMA / ÇIKARTMA HİZMETİ

İDRAR SONDASI (MESANE SONDASI) NEDİR?

Hastanın ihtiyaçları doğrultusunda hekim tarafından karar verilen bir işlemdir. İdrar sondası takma uygulamasını doktor ve hemşire tarafından uygulanabilmektedir. İdrar sondası nedir sorusuna cevap olarak; kişinin üretra yolu kullanılarak kişinin mesanesine sonda denilen katateri yerleştirmektir. Yerleştirilen bu katater hastanın mesanesindeki idrarın boşaltmasını sağlar. Yerleştirilen kataterden mesaneye sıvı verilir bu sıvı içeride balon oluşturur ve sondanın çıkmasını önlemektedir. Boşalan idrar kataterin devamındaki  idrar torbası ile birleştirilir. Bu sayede hastanın idrar takibi yapılabilmektedir. Sonda takma işlemi kesinlikle steril ve işinin ehli olan uzman hemşire tarafından takılmalıdır. Aksi taktirde kanama ve  ciddi enfeksiyon  riskleri  oluşturmaktadır. Erkek ve kadınlarda sonda takma uygulaması farklılık göstermektedir. İdrar sonda uygulaması bireylerde hafif ağrı etkisi yaratmaktadır , bu yüzden hastanın ağrıyı hissetmemesi için soğutucu jel kullanılmaktadır. Bu jel kayganlığı sağlar ve mesaneye kolay ulaşım sağlamaktadır. Ankara sonda takma işlemi yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

 

Sonda Neden Takılır?

  • İdrar kanalı darlıklarından dolayı idrarını yapamayan ya da idrar yaparken zorlanan hastalara  sonda takılabilir.
  • Ameliyat öncesi ve sonrası hastanın ayağa kalkamadığı durumlarda idrar sondası takılabilir.
  • Yatağa bağımlı paltatif bakım gereken yatağa bağlı olarak mesane etkilenebilir bu yüzden sonda takılmaktadır. Hasta yatağa bağımlı olduğu için idrar çıkışı sonda sayesinde sağlanır idrar yolu enfeksiyonu önlenir. Takılan bu sonda belirli zaman aralıklarında değiştirilmelidir.
  • Tıbbi görüntüleme tahlil ve tetkikleri yapılırken idrar sondası takılması gerekebilmektedir.
  • Felç ve palyatif bakım gereken hastalara sonda takma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
  • Hasta ve yaşlı bireylerde idrar çıkışı takip edilmesi için sonda takma işlemi uygulanmaktadır.

 

SONDA TİPLERİ ;

2 yollu sonda ve 3 yollu sonda olarak 2 çeşittir. 3 yollu sondanın tek farkı 3. Bir yol olarak mesane irrigasyonu yapmak için özel olarak tasarlanmıştır. Sondalar kendi arasında 5’e ayrılmaktadır. Siz değerli hastalarımız için slikon sonda, tak sonda ( tek seferlik Tiemann kateteri ) foley sonda ve prezervatif sonda uygulaması ile ankara sonda takma işlemi gerçekleştirmekteyiz.

Kondom katater ( prezervatif sonda) sadece erkek hastalara takılmaktadır. Prezervatif sonda kalıcı sondadan daha düşük enfeksiyon riski taşımaktadır. İdrarını yapabilen ayağa kalkamayan hastalarda sıklıkla tercih edilir.

 

ANKARA SONDA ÇIKARTMA İŞLEMİ

Ankara evde hemşire olarak hastanede takılmış evde takip edilen hastalarımızın idrar sondası çıkartılması hizmeti vermekteyiz.

Ankara sonda takma işlemi kim yapmaktadır?

Ankara evde hemşire olarak ankara bölgesinde üroloji doktoru ile birlikte çalışmış sonda takma konusunda uzman hemşiremiz siz değerli hasta ve hasta  yakınlarımıza hizmet vermektedir. Talepleriniz doğrultusunda anlaşmalı üroloji hekimimiz tarafından ankara sonda takma işlemi gerçekleştirebilmekteyiz. Sonda takma işlemi basit bir işlem olarak görülebilir fakat son derece steril şekilde takılması gerekmektedir. Ankara sonda takma işlemi yaptırcak hasta ve hasta yakınlarımız işlem yaptırmadan takacak kişinin diplomasını görmeden işlem yaptırmamalı aksi taktirde kanama ve ciddi enfeksiyonlar oluşmaktadır! Ankara evde hemşire firmamız dışında  Evde sonda taktırmak isteyen hasta ve hasta yakınlarımız farklı sağlık firmalarından gelen kişinin steril eldiven kullamasına dikkat etmeli ve işlem yeri temizlenmesine ( batikon ve septik temizleyici solisyon) çok dikkat etmelidir.

 

Ankara evde sonda takma ücreti ne kadar?

Ankara evde sonda takma işlemi ücreti 05330440112 numaralı iletişim hattımızı arayarak bilgi alabiliriniz. Ankara sonda takma işlemi konusunda oldukça deneyimli üroloji doktor asistanı hemşire tarafından takılmaktadır. Ankara evde sonda işlemini üroloji doktoru tarafından yaptırmak isterseniz lütfen çağrı merkezimizden destek alın.

 

Ankara evde hemşire olarak sağlıklı günler dileriz.