Telefon
WhatsApp
İnstagram

Grip Nedir? Ankara Grip Tedavi yöntemleri

Grip Nedir? Ankara Grip Tedavi yöntemleri

Grip Nedir? Ankara Grip Tedavi yöntemleri

GRİP NEDİR?

Halk dilinde grip olarak adlandıralan influenza virüsünün oluşturduğu bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. İnfluenza kelimesi İtalyanlardan gelen anlamı (yıldızlardan gelen gizli kuvvet) olarak bilinmektedir. İnfluenza virüsü A-B-C olarak 3 tip de görülmektedir. A tipi influenza virüsü daha hafif atlatılabilmektedir. B tipi influenza virüsü ise genellikle çocuklarda görülmektedir. C tipi ise insanlarda hastalık belirtisi göstermemektedir. Grip genellikle kış aylarında, mevsim geçişlerinde çok sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Grip hastalığı solunum ve hava yoluyla kolaylıkla bulaşabilir.

GRİP BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ateş (38°C  ve üzeri)

Baş ağrısı

Boğazda ağrı

Kuru öksürük

Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı

Kas ve eklemlerde görülen ağrı

Halsizlik

Titreme

İshal, bazı hastalarda kusma

Gibi belirtiler hastalarda görülebilmektedir. Grip hastalığı genellikle boğazda ağrı ile başlar süre gelen zamanda hastada ateş görülmektedir. Ateş hastayı halsiz bitkin ve yorgun hale getirmektedir. Bu semptomlara bağlı olarak hastada üşüme titreme hissi gelip hastanın bağışıklık sistemi düşmektedir.

GRİP TANISI NASIL KOYULUR?

Grip hastalığının belirtisi ile soğuk algınlığı belirtisi birbirine karıştırılabilmektedir. Grip hastalığında kesin tanı yöntemi hastalığın ilk 3 gününde hastanın burnundan alınan sürüntü ile kesin tanı koyulmaktadır.

 

 

Ankara Grip Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Grip hastalığının tedavisi sıklıkla kullanılan antiviral ilaçlar ve aşılama yöntemi ile yapılmaktadır. Grip aşıları Eylül ve Kasım ayları arası uygulanmaktadır. Yapılan bu aşılama sonrasında hastaların hastalığı kolay atlatması görülmektedir. Aşıların koruyuculuk oranı %80 olarak sistemlerde kayıt altına alınmıştır.

 

Ankara Grip aşısı uygulanması gereken kişiler;

65 yaş ve üzeri hastalarda

Yaşlı bakım merkezinde kalan hastalar

Astım hastalığı olan hastalar

Kalp ve akciğer hastalığı olan hastalarda

Şeker hastalığı ve bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda

AIDS virüsü taşıyıcılarına

Sağlık çalışanlarına

AŞI YAPILMAMASI GEREKEN GRUPLAR;

Yüksek ateşli olan kişiler

6 aydan küçük bebekler

Yumurtaya alerjisi olan kişiler

Daha önce yapılan aşılamada alerji olan kişiler

 

Grip Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Grip hastalığı tedavi edilmezse ilerleyen süreçde hastada zatürre komplikasyonu görülebilir. Bunun yanında grip hastalığı merkezi sinir sistemine ve bazı kaslarada zarar verebilmektedir.

 

Grip Hastalığından Nasıl Korunabilirim ?

Grip hastalığından her yıl aşılama yapılarak, ellerinizi sık sık yıkayarak ve hasta olan kişilerden uzak durarak korunabilirsiniz. Bağışıklık sistemi bu hastalık da ön plana gelmektedir. Bağışıklık sistemini yükselterek hastalıkdan korunabilir ve hastalığı hafif semptomlarla atlatabilirsiniz.

 

Gribe İyi Gelen Besinler;

Sarımsak, soğan, tavuk çorbası, portakal, greyfurt, limonlu çay, zencefil, kuşburnu, kekik çayı, adaçayı, bal, paça çorbası, okaliptüs çayı grip hastalığına iyi gelip faydalı olabilcek bazı besinlerdir.

 

 

Ankara evde hemşire olarak; Ankara grip tedavisi

Siz değerli hasta ve hasta yakınlarımıza ankara grip tedavisi, grip serum tedavisi olarak sizlerin 7/24 yanınızdayız. Ankara da grip hastalığı olan hastalarımıza semptomlarına yönelik bir tedavi hizmeti sunmaktayız. Şiddetli ateş boğaz ağrısı ve halsizliğinizi kısa sürede Ankara evde serum hizmeti ile 30 dakika içerisinde hizmet sunmaktayız. Ankara evde serum uygulaması siz değerli hastalarımıza damar içerisinden uygulanarak kısa sürede olumlu yanıtlar alınmaktadır. Ankara evde hemşire olarak; Ankara evde serum, Ankara evde enjeksiyon, Ankara evde laboratuar hizmeti ve Ankara evde enjeksiyon hizmeti ile sizlerin yanınızdayız. Ankara atom serum uygulaması grip hastalarında sık kullanılan bir yöntemdir. Ankara evde hemşire olarak bağışıklık sisteminize güçlendirip hastalığı kısa sürede ve kolay atlatmanıza yardımcı olmaktayız. Ankara grip tedavisi almak için 05330440112 numaralı çağrı merkezimizi arayarak randevu oluşturarak bilgi alabilirsiniz.

Ankara Evde Hemşire olarak sağlıklı günler dileriz.